Zlepšite úroveň finančnej gramotnosti vášho dieťaťa!
Úroveň finančnej gramotnosti je veľmi úzko prepojená s kvalitou našich finančných rozhodnutí. Málokto si však uvedomuje, že nejde len o veľké rozhodnutia týkajúce sa kúpy nehnuteľností či investovania väčšej sumy peňazí, práve naopak. Ide aj o zdanlivé drobnosti, ktoré nás však dennodenne obklopujú, a preto majú silný vplyv na to, v akej finančnej situácii sa nakoniec ocitneme.
Finančné rozhodnutia robíme každý jeden deň a týkajú sa nielen samotného hospodárenia s peniazmi, ale aj ich zarábania, našej spotreby či schopnosti odoprieť si prvoplánové nákupy. Ich nemenej dôležitou súčasťou je aj schopnosť sporiť a investovať s cieľom vyhnúť sa úveru či možnosti zabezpečiť si dôstojný dôchodok. Je preto extrémne dôležité, aby sme správne finančné návyky učili deti už od útleho veku. Takýmto spôsobom ich totiž môžeme finančnej gramotnosti učiť nielen efektívne, ale najmä prirodzene. Správne finančné rozhodnutia tak budú v staršom veku robiť úplne automaticky, presne tak, ako to, že si po príchode domov umyjú ruky. Je veľmi dôležité, aby deti robili správne finančné rozhodnutia hneď, ako začnú zarábať svoje prvé peniaze. Verte, že im tým výrazne uľahčíte štart do života.
Ako dieťa vzdelávať k finančnej gramotnosti?
Začiatok výchovy finančnej gramotnosti u detí môže vyvolať množstvo otázok. Netreba sa však príliš stresovať a namiesto toho treba ísť postupne. Čo by ste teda mali deti naučiť ako prvé?
1. Naučte dieťa sporiť
Čím skôr dieťa pochopí výhody sporenia, tým skôr ho začne využívať s cieľom plniť si svoje sny. Neviete ako na to? Skúste jednoduchý príklad s pokladničkou. Ak vaše dieťa túži po akejsi hračke, premeňte jeho túžbu na cieľ. Dajte mu pokladničku a vysvetlite mu, že ak po hračke naozaj túži, musí si na ňu najskôr nasporiť. Ako prostriedok vám poslúži vreckové, z ktorého časť by si malo dieťa vždy odložiť na vytúženú hračku. Čím väčšiu časť peňazí si dieťa odloží, tým skôr hračku získa, keď sa však rozhodne svoje vreckové minúť, šancu, že hračku získa, si jednoducho oddiali. Je dôležité, aby ste ako rodič v týchto pravidlách nepoľavovali, nedávali mu peniaze nad rámec vreckového a jednoducho ho nechali niesť následky svojich vlastných rozhodnutí. Dieťa tento princíp veľmi rýchlo pochopí a uvidíte, že si svoju hračku bude vážiť omnoho viac ako keby ju dostalo len tak, bez akéhokoľvek vlastného úsilia.
2. Naučte dieťa zarábať vlastné peniaze
Okrem sporenia môžete deti naučiť aj to, ako si môžu zarobiť vlastné peniaze. Vôbec sa pritom nenechajte odradiť ich nižším vekom, pretože je dobré, aby deti sami pochopili, koľko energie si zarábanie peňazí vyžaduje a aký úžitok z neho budú mať. Okrem toho nezabúdajte, že deti majú k dispozícii jeden vzácny element, ktorý už ako dospelí nikdy mať nebudú. Tým elementom je čas – dostatok času, ktorý im dáva priestor pochopiť čo ich baví a nachádzať stále lepšie a lepšie možnosti ako peniaze zarábať čoraz efektívnejšie.
3. Naučte dieťa rozumne nakupovať
Nepremyslené, prvoplánové nákupy nie sú najlepším riešením. Často nimi miniete množstvo peňazí a nakoniec si uvedomíte, že viac ako polovicu z vecí, ktoré ste nakúpili, vôbec nepotrebujete. Ak sa to stane dieťaťu, ktoré na svoje prvoplánové túžby využije celý obsah pokladničky, má čas za z toho poučiť. Omnoho vážnejšie bude, ak sa rovnaká situácia stane človeku, ktorý je povinný platiť účty. Takéto situácie sa však, žiaľ, neraz stávajú, preto čím skôr deti vysvetlíte, že takéto rozhodnutia nie sú z hľadiska finančnej gramotnosti správne, tým lepšie.
Prínos finančnej gramotnosti pre život dospelého človeka
Ak si dieťa osvojí základy finančnej gramotnosti už v útlom veku, naučí ho to vnímať svet dospelých omnoho komplexnejšie než len cez výšku ich platu a toho, aký život si za ňu môžu dovoliť. Finančne vzdelané dieťa bude totiž vedieť, že vďaka správnym finančným rozhodnutiam môže mnohé ovplyvniť. Čo všetko sa teda vďaka finančnému vzdelaniu naučí?
1. Naučí sa rozumne míňať
Ak má dieťa zvládnutú finančnú gramotnosť, vie, že prvé, čo má urobiť, keď dostane peniaze, je časť z nich odložiť na sporenie či investovanie, a až následne má začať nakupovať. Vie, že míňať treba s rozvahou, a že sa nemá dať zlákať každou reklamou, ktorú mu podstrčia sociálne siete.
2. Uvedomí si silu finančných produktov
Súčasťou finančnej gramotnosti je aj poznanie finančných produktov, ktoré môžu mať pozitívny, ale aj negatívny dopad na našu budúcnosť. Okrem prínosov sporenia si preto dieťa bude vedieť uvedomiť aj riziká pôžičiek a bankových úverov. Ešte predtým, ako si vezme spotrebný úver, ktorý mu neustále ponúka banková mobilná aplikácia, sa preto zamyslí, či ho naozaj potrebuje, či sa mu v závislosti od úroku aj naozaj oplatí a rozumne zváži, či mu nemôže uškodiť výška splátky pre prípad, že sa bude chcieť osamostatniť a kupovať nehnuteľnosť. Všetko toto je pritom len zlomok toho, ako sa môže vďaka dobrej finančnej gramotnosti vyhnúť chybným finančným rozhodnutiam.
3. Naučí sa znásobovať svoj príjem
Okrem rozumného pristupovania k spotrebe bude vaše dieťa vďaka finančnej gramotnosti vedieť aj to, ako efektívne znásobovať svoj príjem. Na rozdiel od svojich rovesníkov, z ktorých mnohí sa budú finančnej gramotnosti učiť až na svojich vlastných chybách, bude totiž vaše dieťa poznať aj pojmy ako pasívne príjmy, dividendy, príjem z prenájmu či affiliate partnerstvá. Bude vedieť, ako investovanie využiť vo svoj prospech a bude ho považovať za prirodzenú súčasť života, ako jeden z prostriedkov na dosiahnutie svojej finančnej slobody.
Finančná gramotnosť je rozsiahla téma, ktorá v sebe zahŕňa nespočetné množstvo informácií. Úlohou rodičov a aj učiteľov však nie je vychovať z detí expertov na financie. Ich snahou by malo byť vysvetľovanie základných finančných princípov. Dieťa by malo vedieť, že o každom finančnom kroku je potrebné najskôr popremýšľať, a ak s tým nebude vedieť poradiť sám, poradiť sa napríklad s finančným odborníkom.
Predstavte si, že aj vy by ste ako deti mali dostatok informácií o tom, ako funguje svet financií. Že by vám ktosi vysvetlil, aké kroky treba urobiť, aby vaše peniaze pracovali vo váš prospech. O koľko ľahší by bol váš vstup do dospelosti? Mnohí z nás to už, bohužiaľ, nikdy nezistia, no to, čo jednoznačne môžeme urobiť, je pomôcť s tým aspoň našim deťom. S tým, aby mohli byť finančne vzdelané a vedeli so svojimi peniazmi správne a efektívne hospodáriť, im pomáha projekt Bystré Dieťa, ktorý ponúka konkrétne návody s cieľom začleniť finančnú výchovu do života detí.