3 tipy ako začať s vreckovým a vychovať finančne zodpovedného človeka
Láska a starostlivosť sú základnými predpokladmi dobrej výchovy. Vďaka nim z detí vyrastú láskaví, vyrovnaní a primerane sebavedomí ľudia, ktorí budú prínosom pre svoje okolie, a tiež pre celú spoločnosť. Ak však chcete vychovať ľudí, ktorí si dokážu plniť aj svoje ciele a sny, musíte im okrem lásky a starostlivosti odovzdať aj hodnotné finančné vedomosti a zručnosti. Pomôcť vám môže vreckové, treba však vedieť, ako s ním začať.
V dnešnom svete sa ľudia bez správnych finančných návykov jednoducho nezaobídu. Staršia generácia sa im, žiaľ, dodnes učí na svojich vlastných chybách, v prípade detí však rovnakú chybu urobiť nemusíme. Pýtate sa ako? Stačí využiť vreckové – jednoduchý a efektívny nástroj, ktorý deťom reálne pomôže v ich budúcom finančnom rozhodovaní. Tu sú 3 tipy, ako vreckové správne začleniť do života vášho dieťaťa.
1. Stanovte si pevnú sumu vreckového
Prvým krokom k dosiahnutiu finančnej samostatnosti dieťaťa je správne nastavená výška vreckového, ktorú stanovíte vyčíslením bežných výdavkov na jedlo, dopravu či športové aktivity dieťaťa. Objem všetkých týchto výdavkov totiž zodpovedá množstvu peňazí, ktoré dieťa potrebuje na naplnenie svojich potrieb a záujmov. Vy sa tak ubezpečíte, že vaše dieťa dostane primeranú sumu peňazí, ktorá mu umožní dopriať si všetko, čo potrebuje, a vaše dieťa si zároveň začne zvykať na zodpovedné hospodárenie s peniazmi. Nezabúdajte však, že pri stanovení sumy vreckového treba brať do úvahy aj finančné možnosti rodiny.
2. Nastavte si presné pravidlá
V rámci finančnej výchovy je dôležité nastaviť si jasné pravidlá. Tie deťom pomôžu lepšie pochopiť správne hospodárenie s peniazmi a rozvíjať si tak zodpovedný prístup k financiám. Prvým krokom je spoznať potreby a záujmy detí, tým druhým je rozhovor o všetkých nákladoch, ktoré za svoje deti platíte. Deti tak budú mať prehľad aj o výdavkoch, ktoré doteraz nepoznali, a lepšie tak pochopia svet povinných platieb. Posledným krokom je stanoviť si, ktoré výdavky si budú deti platiť z vreckového samy, a tie, ktoré budete naďalej platiť vy. Vhodné bude, ak si výdavky po určitom čase spoločne zhodnotíte. Klaďte pritom dôraz na úspornosť a prízvukujte deťom zodpovednosť, ktorá je spojená s vlastným vreckovým.
3. Dajte im slobodu rozhodovania
Ak sa rozhodnete dať deťom vreckové, mali by ste im venovať aj dostatočnú slobodu rozhodovania v tom, ako ho minúť. Doprajte im dostatočný priestor na rozmýšľanie a nezasahujte do ich rozhodnutí. V deťoch tým rozviniete nielen finančnú zodpovednosť, ale aj primerané sebavedomie. Okrem priestoru na vlastné rozhodnutia by ste ich však mali nechať znášať aj následky. Ak napríklad celé svoje vreckové minú hneď, ako ho dostanú, nepridávajte im do ,,výplatného termínu“ žiadne ďalšie peniaze. Len týmto spôsobom sa naučia, že následky za svoje rozhodnutia sa týkajú iba ich samých, a že nabudúce sa možno rozhodnú inak. Pokojne s nimi diskutujte o ich finančných plánoch, povedzte im svoj názor, no finálne rozhodnutie nechajte na nich. To, na čo by ste však rozhodne nemali zabúdať, je pochvala. Ak vaše deti urobia správne finančné rozhodnutie, napríklad si začnú šetriť alebo si kúpia vec, ktorú skutočne potrebujú, oceňte ich zaslúženou pochvalou.
Ak nechcete, aby sa vaše deti učili finančnej zodpovednosti na vlastných chybách, mali by ste ich správnym finančným návykom učiť už v detstve. S projektom Bystré Dieťa bude výchova finančne samostatných a zodpovedných detí jednoduchá a zábavná zároveň. Ukážeme vám, ako využiť potenciál vreckového, ako s ním učiť deti správne hospodáriť a aj to, prečo je dobré nechať ich niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Podporte projekt Bystré Dieťa a darujte tak možnosť učiť sa finančnej zodpovednosti tisíckam detí na Slovensku.