Aká je správna výška vreckového?
Vreckové považujeme za jeden z mimoriadne dôležitých výchovných vplyvov. Odmalička ním máme možnosť formovať finančnú gramotnosť dieťaťa, treba však dávať pozor, aby sme ním nenarobili viac škody ako úžitku. Okrem presne zadefinovaných pravidiel je dôležitá aj samotná výška vreckového, ktorá by mala byť primeraná veku dieťaťa a aj rodinnému rozpočtu. Ako ju teda stanoviť čo najobjektívnejšie?
Výška vreckového závisí od veľkého množstva faktorov. Smerodajným je najmä vek a finančné zázemie rodiny, dôležité je však rozlišovať aj individuálne potreby a aktivity dieťaťa. Všetko je to, samozrejme, o komunikácii s deťmi a tiež o tom, kam nás pustí rodinný rozpočet. Tu je však malý návod na to, čo by ste pri stanovovaní výšky vreckového mali určite zohľadniť.
Výška vreckového v závislosti od veku
Čím staršie dieťa, tým vyššie vreckové. To je všeobecne platné pravidlo, ktorým sa rodičia pri stanovovaní výšky vreckového riadia azda najčastejšie, v praxi však platiť vôbec nemusí. Deti a ich potreby treba vnímať individuálne a objektívne by sme sa mali dívať aj na ich výdavky. Nie vždy totiž platí, že staršie deti míňajú viac než tie malé, rovnako ako neplatí, že každý dospelý človek míňa rovnako veľa peňazí.
Výška vreckového a voľnočasové aktivity
Na výšku vreckového nemusí vplývať iba vek, zásadne ho totiž ovplyvňujú najmä aktivity, ktorým sa dieťa venuje vo svojom voľnom čase. Dôležité je preto vnímať deti individuálne a vedieť tiež objektívne zhodnotiť výdavky, ktoré je potrebné vynaložiť na životný štýl, aký vedú. Omnoho viac peňazí totiž potrebuje malé, ale aktívne dieťa, ktoré sa venuje viacerým športom súčasne, než introvertný adolescent, ktorý väčšinu svojho času trávi doma počúvaním hudby alebo čítaním kníh.
Výška vreckového a mesto, kde žijete
Ďalším dôležitým faktorom je aj miesto, kde so svojou rodinou žijete. Je totiž jasné, že hlavné mesto pohltí omnoho viac výdavkov než malá dedinka niekde uprostred Slovenska. Logicky sú teda v meste vyššie nielen výdavky dospelých, ale aj tie detské, preto by výška vreckového mala zohľadňovať aj nákladovú náročnosť miesta, kde žijete.
Kedy začať s vreckovým?
Vreckové je mimoriadne dôležitým faktorom vedúcim k nadobúdaniu finančnej gramotnosti. S malým vreckovým, napríklad s dvoma eurami týždenne, je preto vhodné začať čo najskôr, ideálne už v momente, keď dieťa zvládne základné počítanie. S pribúdajúcim vekom môžete sumu zvyšovať a na druhom stupni základnej školy by mohla výška vreckového dosiahnuť zhruba 5 eur týždenne.
Akonáhle sa vaše dieťa ocitne na strednej škole, je ideálne zaviesť mesačné výplaty vreckového. Takýmto spôsobom si vaše dieťa totiž rýchlejšie osvojí systém, ktorý sa podobá ohodnoteniu a mzde v reálnom zamestnaní. V takomto prípade by už výška vreckového mohla dosahovať zhruba 50 eur. Takáto suma však nie je smerodajná a opäť treba k deťom a ich potrebám pristupovať individuálne. Treba totiž rozlišovať, či dieťa býva s vami alebo trávi celý týždeň napríklad na internáte.
Dôležité sú presné pravidlá
Dôležitejšie než samotná výška vreckového sú však presne stanovené pravidlá. Dieťa musí napríklad vedieť, že mimo dohodnutých “výplatných termínov” od vás žiadne peniaze nedostane. To mu pomôže naučiť sa hospodáriť s tým, čo má, a lepšie tak pochopí súvislosti, ktoré platia v reálnom živote. Okrem toho určite nezaškodí, ak sa s deťmi z času na čas porozprávate aj o tom, na čo svoje vreckové minuli. Ak sa rozhodli správne, nezabudnite ich pochváliť, no v prípade, že svoje peniaze minuli neuvážene, určite sa pokúste usmerniť ich vo svojom budúcom finančnom rozhodovaní.
Tip na záver
Ak chcete v deťoch rozvíjať kreatívne myslenie a motivovať ich k nachádzaniu spôsobov, akými by si mohli privyrobiť a zvýšiť tak svoj príjem, skúste im dať nižšie vreckové, než ste po vzájomnej komunikácii spoločne vyčíslili. Neskúšajme deti odbiť odpoveďou “na to nemáš, jednoducho si to nemôžeš dovoliť”. Robme presný opak. Skúsme im položiť jednoduchú otázku: Čo by si mohol spraviť preto, aby si si to mohol dovoliť? Čo rád robíš a vedel by si to ďalej ponúknuť? Akou službou alebo produktom vieš pomôcť ľuďom okolo seba a zarobiť si tak niečo navyše? Možno budete prekvapení, čo všetko si detská myseľ dokáže nielen predstaviť, ale čo možno časom dokáže aj zrealizovať. Rodičia by vreckové nemali vnímať ako motivačný výchovný faktor, rozhodne sa však oplatí vnímať ho ako príležitosť, vďaka ktorej sa deti môžu naučiť zodpovedne hospodáriť s vlastnými financiami. Finančnej gramotnosti ich hravou a interaktívnou formou učí aj projekt Bystré Dieťa, v rámci ktorého si vďaka kamarátke Hanke osvoja nielen základy sporenia, ale aj zodpovedného míňania.