Ako na správny balans medzi nakupovaním a sporením u detí?
Nakupovanie a sporenie sú dve rozdielne činnosti, ktoré by nemali existovať jedna bez druhej. V realite však neraz vidíme presný opak. Aj preto je dôležité učiť deti správnym finančným návykom už od útleho veku. Ako rodič by ste im mali pomôcť nájsť balans medzi nakupovaním a sporením a pripraviť ich tak na finančne vyváženú budúcnosť.
Aby sme mohli nakupovať, musíme najskôr sporiť. Opačná postupnosť nás totiž môže veľmi rýchlo dostať do vážnych finančných problémov, a to predsa svoje deti naučiť nechceme. Je preto dôležité, aby čo najskôr pochopili, že nie je možné neustále nakupovať bez ohľadu na to, či na to máme alebo nemáme peniaze. Ešte predtým si treba časť peňazí odložiť na budúcnosť, na väčšie ciele a sny. Balans medzi nakupovaním a sporením je základom pre vyvážený rozpočet a uľahčuje nám zvládať aj nečakané finančné výdavky. Ako teda správne odhadnúť objem nákupov a sporenia, a najmä – ako dosiahnuť, aby balans medzi nakupovaním a sporením správne odhadli aj vaše deti?
Nakupovanie
Mnohí ľudia žijú v domnienke, že sporenie a nakupovanie sa vzájomne vylučujú. Väčšina z nich sa, samozrejme, nechce vzdať nákupov, ktoré im prinášajú radosť, a tak automaticky sabotujú akékoľvek sporenie. Nie je to však pravda. Urobiť si z času na čas radosť niečím, po čom túžime, nie je žiadny hriech. Problém však nastáva, ak máme príliš často tendenciu chodiť po obchodoch alebo nakupovať na internete veci, ktoré vlastne vôbec nepotrebujeme. Ešte väčším problémom je, ak nakupujeme veci, ktoré si nemôžeme dovoliť, a siahame tak až za hranice nášho príjmu. Financovať svoje rozmary zo spotrebných úverov sa nevypláca a môžeme si tým privodiť naozaj nemalé finančné problémy. Radosť si teda treba robiť, ale s rozumom.
Náš tip
Pred každým jedným nákupom sa sami seba opýtajte, či vec, ktorú si práve kladiete do nákupného košíka, budete potrebovať aj o týždeň. Pomôcť vám môže napr. časový test. Ak vás niečo zaujme a máte odrazu pocit, že bez toho nedokážete žiť, doprajte si tri dni na premyslenie. Ak budete aj po troch dňoch pociťovať rovnako silnú túžbu, tak si tú vec jednoducho kúpte. Rovnakému prístupu potom učte aj svoje deti. Pomôže im to zvyknúť si na fakt, že si nemusia kúpiť všetko, a okrem toho pochopia, že veľa z vecí, ktoré ich zaujmú, vlastne vôbec nepotrebujú.
Sporenie
Sporenie predstavuje odkladanie si peňazí na naše budúce potreby, ciele, sny a túžby. Umožňuje nám plánovať naše výdavky a najmä – zabezpečiť si finančnú istotu. Ak máme vytvorenú tzv. železnú rezervu, žije sa nám omnoho pokojnejšie a bezstarostnejšie, bez ustavičného strachu o budúcnosť. Kdesi v podvedomí si totiž uvedomujeme, že máme pokryté neočakávané náklady, ktoré nám môžu vzniknúť v prípade rôznych krízových situácií. Faktom je, že sporenie nie je jednoduché. Vyžaduje si naše sebazdokonaľovanie, trpezlivosť a časté odriekanie si aktuálnych túžob, z dlhodobého hľadiska nám však dokáže priniesť množstvo výhod, zabezpečiť istotu, pomôcť nám dosiahnuť vytýčené finančné ciele či zabezpečiť bezstarostný dôchodok. Ide o výhody, ktoré sú neporovnateľné s chvíľkovým uspokojením z práve kúpenej veci, a presne to by sme mali odovzdávať aj našim deťom.
Prečo by balans medzi nakupovaním a sporením mali chápať aj deti?
Čím skôr si deti osvoja balans medzi nakupovaním a sporením, tým lepšie. Je to totiž jediný spôsob, ako si z tohto princípu vytvoria prirodzene zdravý finančný návyk, ktorý budú uplatňovať aj v budúcnosti. Ak dostávajú vreckové, odmenu za pomoc v domácnosti, peniaze na sviatok alebo dokonca brigádujú, bolo by rozumné motivovať ich, aby 10 % z týchto peňazí vždy odložili do tzv. veľkej pokladničky, ktorá im v budúcnosti pomôže splniť si svoje veľké sny. Výhodou detí totiž je, že svoju “železnú rezervu” nepotrebujú, postačí, ak ju majú rodičia. Zvyšných 90 % príjmu predstavuje budget, ktorý môžu deti minúť podľa vlastného uváženia. Minúť ho môžu na splnenie svojich aktuálnych túžob, rovnako sa však môžu rozhodnúť časť z nich odložiť a už vopred sa tak priblížiť k splneniu o čosi väčšieho sna v budúcnosti.
Náš tip
Aby si deti čo najskôr osvojili princípy sporenia a nakupovania, odporúčame od prvého stupňa základnej školy zaviesť povinné výdavky. Ide napr. o cestovné či nákup desiaty, ktoré by si malo dieťa hradiť z vlastného vreckového. Naučí sa tak vyčísliť si budget, aký mu zostáva na dobrovoľné výdavky, začne chápať premyslené nákupy a osvojovať si rozpočet a jeho princípy.
V praxi by to teda malo fungovať tak, že si dieťa hneď, ako dostane vreckové, odloží 10 %, odčlení si peniaze na povinné výdavky a až tie peniaze, ktoré mu po odpočítaní týchto dvoch položiek zostanú, minie. Presne takto sa bude už odmalička približovať reálnemu životu.
Naučiť sa, ako nakúpiť veci, ktoré sú nevyhnutné, dopriať si tie, ktoré nás tešia, a zároveň dostatočne sporiť, nie je jednoduché. S týmto princípom je však život pokojnejší a menej stresujúci. Ak toto pravidlo odovzdáte aj svojim deťom, nepochybne vám zaň v dospelosti neraz poďakujú. Už v detstve im totiž pomôžete vybudovať si zodpovedný prístup k peniazom, naučíte ich plánovať výdavky a najmä – pomôžete im získať správne sebavedomie a pocit finančnej nezávislosti, čo bude mať pozitívny vplyv nielen na ich finančnú budúcnosť, ale aj na ich celkový životný štýl a pohodu. S vysvetľovaním týchto tém vám pomôže projekt Bystré Dieťa, ktoré hravou formou približuje princípy finančnej gramotnosti. Zoznámte sa s Hankou a dovoľte, aby aj vaše dieťa bolo vďaka nej finančne bystré.
„Investícia do vzdelania prinesie najlepšie úroky.“ – Benjamin Franklin